Soužití morčat

Co udělat proto, aby se morčátka snesla ? A jedno nebo víc morčat ?

Jak správně seznamovat morčata která si jsou cizí ?


Pomůže kastrace aby se dva samci neprali ? A jak poznám že si již vážně vyhrožují a schyluje se ke rvačce?

Jak dvě morčata seznámit ?

Kluk a kluk, holka a holka nebo kluk a holka ?



MORČE JAKO JEDINÁČEK NEBO S JINÝM MORČETEM ?

MORČE JE SKUPINOVÉ ZVÍŘE, SAMOTNÉMU DOBŘE NENÍ. Člověk mu nikdy nenahradí parťáka svého druhu, i když se mu věnuje sebevíc.

Vždycky budou situace, kdy musíme odejít z domova - škola, práce, nákup, kultura, a morče je doma úplně samo. Sice na první pohled na něm nevidíme, že strádá, když je samo, ale dobře mu není, trpí samotou.

Občas čtu názor, že si někdo zvolí jedináčka zdůvodu ochočenosti, že morče je milejší, víc jako pejsek. Považuji toto za lidskou sobeckost. Toto není láska k morčeti, ale sam k sobě. KOMU ZÁLEŽÍ, ABY JEHO MORČE BYLO SPOKOJENÉ A ŠŤASTNÉ, POŘÍDÍ MINIMÁLNĚ DVA JEDINCE, ABY SPOLU MOHLI ŽÍT.

Jsou vyjímky, kdy je morče vyloženě povahou samotář, je dominantní a jiné morče u sebe nesnese, ale to bývá opravdu spíše vyjímečné.

To že se dvě morčata nesnesou, často zaviní člověk sám, a to tím, že jim omezuje prostor. Morče potřebuje poměrně hodně prostoru a pokud chceme, aby si morčata rozuměla, snažme se, aby měli toho prostoru co možná nejvíc.

Pro dvě morčata je minimum velikosti klece 120cm. Pro víc morčat už je to nedostatečné. Čili volit 120 cm klec a větší a k ní navázat trvalý výběh, nebo volit jinou větší ubikaci.


JAK NA TO, ABYCH MĚLA DOMA SPOKOJENÁ MORČATA ?


PŘEDEVŠÍM  JE DŮLEŽITÉ JIM ZAJISTIT SPRÁVNÉ SEZNÁMENÍ, DOSTATEK PROSTORU K BYDLENÍ, ZVYKAT NA RUCH DOMÁCNOSTI A POVÍDAT SI S NIMI.

Morče by mělo pochopit, že ruka není nepřítel, ale nosič jídla, čili bychom měli jít cestou přes jídlo. Nabízet jídlo z ruky, a mít cíl, aby si morče bralo jídlo z ruky. Vlídně na něj mluvit, a mazlit jak jen to jde. Pak se z morčete a člověka, stanou parťáci kteří se budou respektovat a akceptovat.



JAK SPRÁVNĚ CHYTAT MORČE ?


Jelikož velký nepřítel morčat je pták, morče se instinktivně bojí čehokoliv ze vzduchu.

Proto se snažíme nechytat morče ze shora, ale od země. Je to jen o správně zvolené technice. Na morče vlídně mluvíme, ruce dáme k zemi a pomalu k morčeti po zemi přibližujeme. Od země k bokům. 

Nová morčata která nás neznají, sice budou asi stejně utíkat, nicméně i tak je třeba se naučit "lapat" morčata touto technikou braní  rukama od země a nečapat jak pták ze shora.




JAK SPRÁVNĚ SEZNÁMIT DVĚ MORČATA ?

Morčata, která se spolu nikdy předtím neviděla, je potřeba seznamovat podle určitých pravidel. Teprve tak zajistíme, že se morčata přijmou a budou spolu žít relativně v symbioze.


PRAVIDLA SEZNAMOVÁNÍ DVOU  MORČAT, KTERÁ SE NIKDY DŘÍV NEVIDĚLA:

1) Seznamování by mělo proběhnout vždy mimo ubikaci (klec) někde na neutrálním území. Např. v ohrádce na zemi nebo na posteli, gauči - vytvoříme jim tam jakousi hernu na dece, a inkontinečních podložkách, abychom zabránili promočení čalounu, na "hracím poli" jim uděláme nějakou zábavu třeba průskum papírové krabice prostříhané na tunel, přidáme jim k tomu seno, nějaké jídlo, které jim bude chutnat, a necháme tomu volný průběh.

2) Seznámení je potřeba dopřát dostatek času. Není to na hodinu, fakt je potřeba tomu dopřát čas, třeba udělat ohrádku a nechat je at si vyřikají kdo bude velitel a kdo podřízený

3) Mezitím umyjeme ubikaci kde budou morčata spolu bydlet, aby tam měli neutrální pachy

4) Pokud přidáváme jedno nové morče do klece kde už nějaké před tím bydlelo, tak po umytí kompletního vybavení a pokud na neutrálním území seznámení proběhlo v klidu, tak do umyté klece se dává NEJDŘÍV NOVÉ MORČE, aby si označkovalo, očmuchalo, až po chvíli dáme to co už tam bydlelo. Pokud máme dvě nová morčata, tak tam je to zřejmně jedno kdo půjde dřív, asi bych volila dát je tam najednou spolu.

5) Je důležité, aby měli každý svůj pelech, či domek nebo hamaku. Morčata nejsou příliš družná ve spánku, a na odpočinek potřebují každý svůj prostor.

6) Vyplatí se aby měli minimálně zpočátku dvě misky na granulky, zeleninku na více míst, at nevznikají zbytečné konflikty kvůli jídlu.

7) Pokud jsme takto morčata seznámili, berou se, neperou, neteče krev, tak už morčata víc nerozdělujeme, nedáváme na noc každé zvlášť, ale necháme spolu a do čisté klece dáme nejdřív nové morče, které tam dřív nikdy nebylo, necháme at si označkuje prostředí a po čase přidáme to co už tam dřív bylo.  Každé další rozdělování od sebe vede k seznamování na novo a po čase to morčata přestane bavit a začnou tvrdé rvačky.

8) Při seznamování dvou morčat, která se dřív nikdy neznala, je normální, že na sebe  ze zadu naskakují, vypadá to jak kdyby byli gey, ale tím naskakováním si dokazují dominanci. Jinak další posuňky k vyjasňování si pozic mezi sebou bývá : vrkání, zadníma nohama přešlapují z tlapky na tlapku a kroutí se v bocích, občas se můžou vzájemně štípnout, prohnat, až honit, a poměrně nepřehlédnutelný bývá ten akt kdy to vypadá jak kdyby jeden druhého chtěl pářit. Ale není to páření, je to vysvětlování si dominance. Ten co je nahoře chce velet tomu pod sebou.




POMŮŽE KASTRACE, ABY SE SNESLI DVA SAMCI ?


NE, nepomůže. Kdysi jsem si toto sama prožila. Měla jsem tři stejně staré samce, kteří se mi rvali. První nápad byl kastrace..... sice sklidnili, ale ve třech stejně dál žít nemohli. Řešila jsem to nakonec tak, že jsem pořídila čtvrtého samce a rozdělila je po dvou.

Četla jsem, že jsou vyjímky, kdy se tři samci snesou. Opravdu jsou to vyjímy, submisivní, klidní jedinci, kteří nemají potřebu si vzájemně něco dokazovat. Neměla jsem to štěstí.

Pokud se dva samci dohadují, bývá to z pozice celoživotní dokazování si dominace. Pokud neteče krev, není důvod k rozdělování.

Pokud se samci dohadují , jde to do rvaček, že teče krev, je lepší varianta mít dvě klece a každého samce zvlášt. Klidně bych obě klece postavila vedle sebe, aby se přes mříže kluci viděli, komunikovali spolu a přitom aby měl každý svoje teritorium.




JAKÉ POHLAVÍ ZVOLIT ?


DVĚ SAMICE, DVA SAMCI NEBO SAMEC A SAMICE ?


- Máme několik možností jak vytvořit dobře fungující pár nebo smečku morčat. Nepíšu i jedináčcích, protože neberu tu možnost, že by morče mělo zůstat samo. To je čistě lidská sobeckost a jelikož já morčata miluju, vždy dělám a volím tu možnost, aby morče bylo šťastné . A jako jedináček šťastné morče NENÍ A NIKDY NEBUDE !

- Dva samci spolu obvykle fungují dobře, pokud se dodrží, aby byli sourozenci a nebo byl mezi nima věkový odstup a necpeme k nim třetího kluka nebo samici.

- Dvě samice mají stejné podmínky k soužití  jak samci,  je však  nutné počítat i s tím,  že samice mají co 16 dní říje a v tomto období jsou hodně náladové !

 - Obvykle platí, že samci tím, že s nimi nemávají hormony jak se samicema, bývají mazlivější. Pokud hledáme a tápeme, jaké pohlaví zvolit aby byli mazlivější ( s přihlédnutím, že morče obecně není mazlivec, jen to strpí) tak volte variantu dvou samců a nebo samec kastrát a samice. Jsou vyjímky že jsou i samičky mazlivé, ale jsou náladové v období říje ( jak my lidské ženy )


DVĚ SAMICE :


Tady to je asi jednoduché. Vybereme si bud dvě sestřičky od chovatele, které jsou spolu zvyklé žít, to je ideální situace.

  Pokud tato možnost není, je lepší, když máme mezi morčaty malý věkový odstup.  Mám vyzkoušené, že stačí 2 měsíce. Mladší samice se snadněji podřídí té starší.  Stejně staré samičky mají někdy v době puberty ( mezi 4 -7 měsícem) poměrně drsnější vysvětlování si hyrearchie mezi sebou.

Pokud máme doma již větší ( dospělou samici ) a rozhodli jsme se koupit jí parťačku, tak tam je volba snadná, pořídíme co nemladší miminko, do 2 měsíců věku a holky seznámíme někde na neutrálním území mimo klec, klec mezitím vyčistíme, a když vidíme, že už jsou holky spolu v klidu ve výběhu, do čisté klece přidáme nejdřív novou holku, když si označkuje území, přidáme k ní tu starší. Vždy dbáme, aby každá měla svůj pelech, a třeba i hamaku jim dáme nebo patro, aby měli únik jedna před druhou. Podobný  postum dodržujme i u samců.

Počítejme s náladovostí samic, které mají co 16 dní cca 2 dni hormonální nerovnováhu a jsou protivné.

ŘÍJE SAMIC:


Ta co má říji, chová se jak samec. Naskakuje na druhou samici, vypadá to jak kdyby jí chtěla pářit. Obchází jí, vrká na ní jak samec.  Pozor na to, pokud se takto dominantně chová déle jak 2 dni, nasvědčuje to pak na hormonální poruchu, provázející falešnou březost či cysty....setkala jsem se i stím, že v zápalu boje s hormony stěhovali domečky a dokázali přestěhovat celou morčičárnu.




DVA SAMCI


Mezi dvěma  samcema je VŽDY lepší když je věkový odstup !!! Ideálně nechat samci odejít pubertu a teprve pak mu pořídit parťáka. Pak máme velikou šanci že si kluci sednou.

Vyjímka bývá dva sourozenci. I když i mezi sourozenci v pubertě vznikají konflikty o to,  kdo bude nadřízený.

Morčata se jako rodina nebere. Jak je matka odstaví, přestanou být rodina a vždy pak nastává situace podřízený a nadřízený.

Tři samci se mi nepovedlo aby spolu normálně žili, nevyřešila to ani kastrace. Dva samci, kteří mezi sebou měli několika měsíční věkový odstup ale spolu žili normálně v harmonii.


JAK POZNÁM ŽE SE SCHYLUJE K RVAČCE ?


- Morčata stojí čumáčkama proti sobě, zdvihají proti sobě hlavy a skřípou a cvakají na sebe zubama

- zadníma nohama přešlapují ze strany na stranu, houpou se v bocích a zesiluje se skřípání zubama

Nikdy mezi ně nesaháme holýma rukama ! Vždy jen v rukavicích, nebo na ně hodit hadr. Umí pěkně kousnout a v zubech mají nečistoty, které nám můžou natáhnout do rány. A hlavně mají zuby ostré a můžou pěkně ublížit. Mě kdysi nakousl morčík i nerv u palce u ruky, že jsem poměrně dlouho neovládala palec u ruky.

To že se morčata proženou, naskakují na sebe ze zadu, štípnou se a oženou se, je normální soužití morčat, výhružky, a dokazování si dominance a to není rvačka navážno.


SAMEC  A SAMICE


Ideální stav.

ALE NEKASTROVANÝ SAMEC SE SAMICÍ TRVALE BÝT NEMŮŽE !!!!

Samice by se urodila k smrti. Hned po porodu je ihned připravená k novému páření, čili by byla nostop březí a neustále by rodila mladý. Rozumný člověk, který nemá množírnu na morčata a  je soudný, nikdy tohle nedopustí. Pokud nám záleží na morčatech, a množit bez evidentních chovatelských záměrů nechceme, necháme samce kastrovat. Kastrace samce je snadnější způsob.

Kastrovat samici je hazard se životem samic, každá druhá nepřežije operaci nebo pooperační rekonvalesceci. Selže srdce nebo plíce....čili kastrovat samice pouze v případě zdravotní - cysty nebo zánět dělohy či císařský řez. Jinak se nedoporučuje. ( I když se najdou veterináři, kteří jako prevenci cyst kastraci samic doporučují, já , kvůli velikému riziku této operace, toto nedoporučuji)

 Ke kastrovanému samci, můžeme dát těch samic nekonečno.  Samec si holky srovná, utvoří si svou hirearchii, holky se srovnají i mezi sebou. Kastrovaný samec i brání nově příchozí samici do smečky proti samicím již ve smečce zvyklé, nová samice se lépe začlení do smečky.

ALE POZOR !!!! I KDYŽ JSOU SAMCI KASTROVANÍ, DVA SAMCI SE VE SMEČCE SAMIC STEJNĚ NESNESOU. KAŽDÝ POTŘEBUJE SVŮJ HARÉM. V JEDNOM HARÉMU SE BUDOU SAMCI O SAMICE RVÁT I PŘES KASTRACI !!!!!!


KASTRACE SAMCE:


Banální lehký zákrok, laparoskopický, provedený během 15 minut . Morčíka nic nebolí, obvyle nejsou nutné ani žádné medikamenty podpůrné. Bobeš sice měl na bolest léky, i antibiotika (rok 2016),  ale Loník ( rok 2020) po kastraci už neměl nic, ani na bolest a během 2dnů byl naprosto v pořádku, a nevykazoval známky bolesti.

Je potřeba dodržet 14 dní "karanténa" od samic, pak už může bezpečně  k samicím, nakrytí už nehrozí.

Bezpečná kastrace je, když má samec alepoň 4 měsíce a váhu 500g, je doporučováno spíš 600g.

Četla jsem, že někteří veterináři kastrují samce do 2 měsíců věku, než jim sestoupí varlata, dělá se kastrace dutinou břišní.

Osobně ale takovou zkušenost nemám, vždy jsem volila raději variantu aby měl samec váhu alespoň 600g a kastraci laparoskopickou, čili z venčí varlat, vyndání laparoskopicky malou dirkou jen spermaváčky. Příjde mi tento zákrok šetrnější vůči morčeti, než mu otvírat dutinu břišní.


Morčátka 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky