Lékárnička

Základní domácí lékárnička pro morče

 I morče může stonat, proto bychom měli mít doma alespoň základní léčivo pro morče, jako první pomoc, které se dá běžně koupit, než budeme moci vyrazit s morčetem na veterinu.

Základní léčivo které by mělo být vždy doma :

- Probiotika ( Bio Lapis, Professional) - VŠE SPOJENÉ SE ŠPATNÝM TRÁVENÍM - PRŮJEM, POOPERAČNÍ STAV , !!!! VŽDY PŘI PODÁVÁNÍ ANTIBIOTIK !!!! PODÁVAT SE 4 HODINOVÝM ODSTUPEM OD ANTIBIOTIK!!!!

- Rodicare Acut - ŠPATNÉ TRÁVENÍ, nastartování trávení, podpůrná léčba trávení

- Rodicare Apetit - NECHUTENSTVÍ, rozjedení

- Espumisan pro kojence - ŠPATNÉ TRÁVENÍ, NADÝMÁNÍ,

- Vitamin C ( já používám od Versele Laga) - IMUNITA, zápal pysku, avitaminoza......podávat vždy v nemoci

- Jitrocelový sirup bez cukru + Rodicare Pulmo  - NACHLAZENÍ, kašel, rýma

- Instatntní seno ( Rodicare instant, Emeraid IC a Emeraid Sustain ) - DOKRMOVÁNÍ

- Smecta ( Entero zoo ) - PRŮJEM

- Bio kill - PARAZITI : ŽLUTÝ - DESINFEKCE PROSTŘEDÍ , ORANŽOVÝ NA TĚLO

- Rodicare Uro  - MOČOVÉ CESTY

- Ocu Flash - PRVNÍ POMOC NA LÉČBU OČÍ

- Ecosin - Chytráhouba - LÉČBA KOŽNÍ PLÍSNĚ

- Clotrimazol mast ( Nizoral ) - LÉČBA KOŽNÍ PLÍSNĚ

- Advocate spot on, Stronghold - LÉČBA KOŽNÍCH PARAZITŮ - kapka na holé místo za uši, chrání 1 měsíc)

- Betadine - DESINFEKCE



první pomoc na nemocné oči
první pomoc na nemocné oči
Nejlepší dokrmovací kaše.
Nejlepší dokrmovací kaše.
moje základní domácí lékárnička. Vždy skladuji v lednici.
moje základní domácí lékárnička. Vždy skladuji v lednici.

Moje koktejly pro zdraví


Míchám morčátkům takové lékové směsy, na každý neduh určitý kokteil :

TRÁVENÍ :

2x -3x denně kokteil - 0,2ml Rodicare Acut, 0,2ml Sab simplex, 1/4 pytlíčku probiotik Bio lapis, na špičku nože Humac natur. Do kávové lžičky vody, promíchám a natáhnu do stříkačky bez jehli a šup do tlamičky. + Glukopur pokud není průjm. V případě průjmu místo glukopuru dáváme Smectu nebo Enterozoo.

NA POSÍLENÍ IMUNITY VŽDY DO KOKTEILU PŘIDÁVAM 1 - 2 KAPKY VITAMINU C OD VERSELE LAGA

NECHUTENSTVÍ :

3x denně 0,2 ml - 0,3ml Rodicare Apetit s probiotikama Bio Lapis a Humac nature.

PRŮJEM :

Probiotika ( Bio Lapis) cca 1/4 pytlíčku + Smecta ( Enterozoo) + dieta : seno, voda a bezobilné granulky.

OVESNÉ VLOČKY - pokud morče špatně jí, hubne , neváháme podávat ovesné !!!!!


NEMOCI MORČAT

UVEDU ZDE POUZE NEMOCI, S KTERÝMI JSEM SE OSOBNĚ SETKALA U SVÝCH MORČAT.


JAK POZNÁM, ŽE MÉ MORČE STŮNĚ ?

 V PRVNÍ ŘADĚ SE MORČE ZAČNE CHOVAT JINAK - ROZDÍLNĚ - NEŽ JSME NORMÁLNĚ ZVYKLÝ !

- je apatické, skleslé, hodně odpočívá

- může sedět naježeně

- má skelný pohled, může mít výtok z očí

- lysiny v srsti

- naježeně sedí hlavou do zdi či kouta

- může hodně pít ( cukrovka)

- zakalené oko nebo oči

- pšíkne, zakašle

- méně jí, nebo vůbec, odmítá přijímat potravu - což je hodně velký průser !!!! Morče nesmí hladovět !!!

- má podečuraný zadeček, nebo špinavý - průjem či zánět močových cest

- nafouklé bříško - kolika či cysty


JAKÁKOLIV ZMĚNA V CHOVÁNÍ MORČÁTKA NÁM NAPOVÍDÁ, ŽE JE NĚCO V NEPOŘÁDKU A JE POTŘEBA HLEDAT NEPRODLENĚ LÉČBU - ŘEŠENÍ -  IDEÁLNĚ NA VETERINĚ SE SPECIALIZACÍ NA DROBNÉ SAVCE.





CYSTY

Cysta je velmi zákeřné onemocnění vaječníků u samiček kdy se uvolněná neoplodněná vajíčka z vaječníku nerospustí, ale zalévají se tekutinou.

Sice lze nechat cystu bez řešení, ale může se stát, že cysta bez kontroly může růst, a v nestřežené chvíli samovolně prasknout a morčinka umírá náhle a v bolestech a velmi rychle.

Sice jsem se setkala s tvrzením, že 70% samic trpí na cysty, ale každý veterinář má jiný názor. Jeden tvrdí že 70 -80% samoc trpí na cysty, ale další říká, že je to blbost. Problémová věc, je narkoza pro morče, a zákrok je vždy riziko, i když se odstraňují vaječníky preventivně bokem.


PŘÍZNAKY :

- dlouhé, divoké říje, nebo neustávající říje

- lysiny v srsti - hlavně na bocích a břiše

- morčátko hubne, ale přitom se mu zvětšuje břicho jak kdyby bylo březí

- je náladové, hůř jí, často rumbuje, naskakuje na jiná morčata ze zadu.....


ŘEŠENÍ :

  OPERACE - KASTRACE SAMIČKY

Dřív před pár lety, se ještě nabízela možnost injekční - injekce Receptalu. Postupně se od této léčby upustilo.  Za těch 28 let, co mám morčata, jsem se s cystama setkala u 5 samiček. 

Piště bohužel cysta praskla, zemřela. 

Kimmi musela ve 2,5 letech podstoupit kastraci, cysty se jí začala během krátké doby rychle zvětšovat.

Elie a Heri podstoupili léčbu injekční - právě receptal jim cysty rospustil.


Lze také zvážit a skonzultovat, jestli by šla léčba výrobky Energy - konkrétně Gynevet je na cysty a hormonální poruchy.


Po operaci cyst
Po operaci cyst
Lysiny v srsti - typické spíš bývají boky a břicho, ale i takhle za hlavou můžou být lysiny jako projev hormonálního problému
Lysiny v srsti - typické spíš bývají boky a břicho, ale i takhle za hlavou můžou být lysiny jako projev hormonálního problému
na úpravu hormonální rovnováhy
na úpravu hormonální rovnováhy


ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE ( MOČOVÝCH CEST) :

Projevy:

Skleslost morčete, nahrbené, při čůrání může nadzvedávat zadeček, kvíkat při čurání, jak kdyby tlačilo, může u toho kvíkat od bolesti, můžete najít i nahnědlou moč, až do červena, nacházela jsem i krev přímo, krvavé loužičky, zadeček mokrý, počuraný, i od  krve nahnědlý nebo přímo červený. A může smrdět po acetonu. Může hůř jíst, protože má bolesti.

Řešení :

Vyhledat veterinu, ideálně odebrat moč sebou na rozbor.

Léčba : 

obvykle lékař léčí antibiotikama ( např. Enrogan nebo Sumamed) , podpůrná léčba Rodicare Uro 2x denně 0,3ml, přidávat probiotika ( Bio Lapis) pokud bude léčba antibiotiky. A lze dávat pít urologický čaj. Při zánětu močových cest je třeba stále morčátko sledovat, chodit na kontroly. Léčba trvá minimálně 3 týdny. Při zánětu močových cest u Káti, se zánět po měsíci léčby Enroganem tvářil, že je vyléčený, avšak po dalším měsíci bez ATB. ze zánět vrátil v ještě větším rozsahu. Nasazen byl Sumamed a ten zabral , léčba trvala další 3 týdny. Posléze jsme zjistili, že na chronický zánět močových cest můžou mít vliv i cysty, což u Káti přímo mělo souvislost.

POZOR !!!! PŘI LÉČBĚ ZÁNĚTU MOČOVÝCH CEST NESMÍ MORČE NIC SLADKÉHO A TO ANI OVOCE !!!!


MOČOVÝ KÁMEN


V podstatě se projevuje podobnýma symtomama jako zánět močových cest. Morčátko čurá krev, kvíká při čurání, je skleslé, málo jí.

Léčba :

Je nutná návštěva veteriny, udělat sono nebo RTG. Pokud se močový kámen potvrdí, s doktrem je potřeba najít řešení. Někdy je nutné močový kamínek operativně odstranit, způsobuje bolesti.

Močový kámen se rád vrací. Při močovém kameni je nutné upravit jídelníček a NEDÁVAT NIC S VYSOKÝM OBSAHEM VÁPNÍKU :

Kapusta, zelí, květák, brokolice, špenát, pažitka, porek, ořechy, luštěniny, mák, rukola, slunečnice, petrželová nať, řeřicha, pampelišky, vojtěška, fíky, pomeranče, kopr, petržel.







Prorůstání kořenů zubů

Herince veterinářka diagnostikovala na základě RTG vrozenou genetickou nemoc kořenů zubů, který se projevuje tak, že kořeny zadních stoliček začnou prorůstat skrz čelistní kost směrem ven. Při růstu má morčátko velké bolesti. Bohužel je to neléčitelné...

Léčba, řešení

Moc řešení v této nemoci není. Údajně až ty kořeny prorostou skrz, růst se zastaví a bolest přestane. Některá zvířata jsou schopná žít i stouto deformitou dál, důležité je to hlídat a pokud stoličky přerůstají i dovnitř, musí se udělat korekce zubů, aby morčátko mohlo dál jíst a nekousalo se třeba do jazyka. Pokud se včas korekce zubů nedělá, můžou vznikat v tlamičce až abcesy od pokousání se , a morče může přestat jíst, což je osudné.

Jinak Heri měla trvale léky na bolest, když mi doma došli, jela jsem si na veterinu na recepci pro další. Diagnozu jí udělala veterinářka ve 3 letech, žila do 4 let. během toho 1 roku s touto genetickou nemocí, byla na korekci zubů 4x , přičemž při tom 4tém  broušení už měla problém s dechem. Dohodli jsme se pak s veterinářkou, že další korekci dělat nebudem, vzhledem i k tomu, že se jí přidružili cysty, domluvili jsme  se, že jí necháme dožít dokud bude mít chut do života. Těsně po svých 4tých narozeninách to sama Herinka vzdala. Přestala jíst a to jsem věděla že už dál žít nechce. Byla ale moc statečná , srdíčko moje.....



ZÁPAL PYSKU

PROČ VZNIKÁ ?

Vznikne tím, že se prvotně morčátko mechanicky o něco z jídla poraní na čumáčku a dostane se mu posléze do toho infekce. Veterinář by měl udělat kultivaci a určit původce ( kvasinky nebo bakterie ?)

Infekci může podpořit i nevhodná strava - MNOHO SACHARIDŮ A MÁLO VITAMÍNU C A B !

Zápaly pysku jsou dva typy :  kvasinkový a bakteriální.

LÉČBA:

Jako první pomoc, bych začala potírám slabého roztoku desinfekce Betadiny a podáváním vitaminu C do tlamičky. Pokud během dvou dnů nenastane zlepšení, vyhleda bych poradu na veterině.

Vyloučit ze stravy sacharidy - žádné ovoce, zrní, obilné granule, vločky, pečivo a chleba, komerční pamlsky!!!! A zvýšit dávky vitaminu C+B !

Zápal pysku KVASINKOVÝ  : Dřív jsem na veterinu nejezdila, ale poté co se rozběhl zápal pysku Herince i Piště současně, jsem je vzala na veterinu a dozvěděla jsem so o této nemoci více, tak raději doporučuju jet na veterinu, aby zjistili jakého původu ten zápal pysku je, protože se každý léčí jinak. Pišta a Heri měli zápal pysku Kvasinkový - čili jim výborně zabrala mast  Gyno - Pevaryl + desinfekce Betadine a vitamin C přímo do tlamičky. Za 4 dni měli pysk zahojený.

 Zápal pysku BAKTERIÁLNÍHO typu  jsou potřeba použít mastičky antibiotické, nebo přímo antibiotika vnitřní a stím poradí veterinář.


Typický zápal pysku
Typický zápal pysku


Když morče přestává přijímat potravu

Vždy jakmile zjistíte, že se morčátko už neláduje jako dřív, raději vyhledejte veterinu, kde rozumí morčatům.

Důvod může být různý a vždy je velmi nebezpečné pro morčátko, když přestává baštit, protože s menším příjmem potravy či s žádným příjmem potravy mu hrozí během krátké doby - MÁM NA MYSLI BĚHEM NĚKOLIKA MÁLO HODIN, že se mu zastaví zažívání, přestane mu fungovat peristaltika střev a pro morče to může být smrtelné !!!!!!

Proč morče odmítá potravu může mít spoustu důvodů a sami na to zřejmně nepříjdeme. Vždy je potřeba VYHLEDAT VETERINÁŘE SPECIALISTU NA DROBNÉ SAVCE !!!

To, že je něco špatně s trávením, můžou napovědět i jiné bobky - bývají malé, do špičky, někdy jich je i málo, v akutním stavu přestává morče bobkovat úplně.


PŘEROSTLÉ ZADNÍ ZUBY:


- Prvotní projevy - morče přestává jíst seno !!! a vyhledává měkkčí kusy potravy.

- morče může SLINTAT ! protože se mu kvůli delším zubům hůř polyká

- morče hubne !!!

- postupně přestává morče jíst úplně !!!


 Zadní zuby nejdou skontrolovat  doma, na to má doktor speciální prodloužené kukátko se svítilnou, kterou se morčátku musí podívat do pusy.

Zkušený doktor pozná, že má morče zuby v pořádku a nebo ne!

ŘEŠENÍ :

Pokud se potvrdí, že zuby opravdu mají špičky, rostou křivě, nebo jinak a jinam než mají být, provede veterinář takz. korekci zubů. Morčátku pod narkozou zuby zbroušením upraví do správného tvaru tak, aby mu opět správně proti sobě fungovali a morče mohlo normálně kousat a přežvykovat. Zákrok trvá cca 20 - 30minut.  Dobře upravené zuby by neměli morčeti překážet v okamžitému příjmu potravy. Ale stane se, že prostě jídlo hned nepříjímá a tam pak je na nás lidech, abychom morčeti začali podávat příkrm v podobě kaše z instatního sena.



PROČ ZUBY PŘERŮSTAJÍ ?

- Morče baští málo sena - senem si zadní zuby brousí !!!

- Pokud morčeti dopřáváme víc zeleniny a jiných pochutin, které mu víc chutnají než seno, morče to více cíleně vyhledává a seno nechává stát.

- Má vrozenou deformitu čelisti a zuby nejdou správně proti sobě, aby se mohli obrousit o sebe přežvykováním a tak dochází k přerůstání

- Vrozená genetická vada zubů - PORŮSTÁNÍ KOŘENŮ ZUBŮ SKRZ ČELISTNÍ KOST. Kořeny neustále rostou skrz čelistní kloub, prorůstání velmi intenzivně bolí, morče trpí neustálími bolestmi. Bolest ustává snad až v momentě když kořeny prorostou úplně skr a růst už nemají kam a přestanou. Nicméně neustále dochází i růstu zubů směrem do tlamičky morčete, čili se musí dohlédnout lékařem na stav zubů a čas od času je nutné provést opakovanou korekci zubů uvnitř tlamičky pod narkozou. Někdy se stane že bujně roztou ty horní stoličky a pak tlačí na oční bulvy, ketré pod tlakem vylézají zvířeti z důlků. Tam není moc dlouho pomoc, je lepší morčátko nechat odejít za duhový most. Pokud prorůstají dolní stoličky, pak je relativně šance že nějaký čas tu s námi morčátko bude. Největší strašák však bývá, jak dlouho bude morčátko zvládat opakované narkozy.

Při této diagnoze je nutné morčeti dlouhodobě podávat analgetika proti bolesti.


 

DOKRMOVACÍ KAŠE :

je několik značek, v podstatě se jedná v různém složení o drcené seno s vysokým podílem vlákniny a vitamínů. U nás vede Americká kaše Emeraid.

Emeraid červeném rámu - je pro zvířata co vůbec nepřijímají potravu, touto kaší se dá krmit i přes sondu. Má jiné složení, založené na větším energetickém příjmu, dodává energii a živiny.




Emeraid  v modrém rámu - je pro běžné dokrmování. Morčíkům i nejvíc chutná. Tato kaše má vysoký obsah vlákniny, které potřebují ke správnému trávení.


Rodicare Instatnt od Alfa vet

Supreme Science Recovery Plus

Instatni seno od JR Farm



ZELENINU MORČETI PO ÚPRAVĚ ZUBŮ LZE STROUHAT NA HRUBÉM STRUHADLE, V PRVNÍCH DNECH MU TÍM POMŮŽEME S PŘÍJMEM POTRAVY.


ZÁSTAVA TRÁVENÍ - KOLIKA


PŘÍZNAKY


- Morče má vzedmuté břicho, tvrdé, bolestivé na dotek. Špatně bobečkuje, bobky jsou maličké, do špičky a nebo vůbec. Hlasitě mu v břiše škrundá - má nadměrné plyny ve střevech z přemnožení špatných bakterií. Postupně se zatoxikuje celý organismus morčete a často to není slučitelné se životem.

- Velmi špatně morče jí a nebo vůbec !

- bývá naježené, polehává, někdy hlavou do zdi, bývá apatické, má nemocné, zapadlé oči.

- i přes nafouklé břicho silně hubne !


LÉČBA :


- OKAMŽITĚ VETERINA !!!!  Specialista na malé savce. 

- Injekce DEGAN + Enrogal, domu tablety Curical a Ranital

- antibiotika Enroxil ( 0,15ml 2x denně do tlamičky),

 - doma kokteil na podporu trávení - Probiotika Bio lapis, Rodicare acut, Sab Simplex pro kojence + vitamin C+B + Humac Natur + GLUKOPUR na dodání energie - pokud nebobkuje vůbec, tak dáme 1 čajovou lžičku Glukopuru po několika hodinách. Pokud dokrmujeme, určitě dáváme Glukopur do dokrmovací kaše.

Lze přidat i kapičku jedlého rostlinného oleje ( olivový olej). 


Na podporu chuti k jídlu - Rodicare Apetit.

2X JSEM ZAŽILA TENTO STAV A POKAŽDÉ TO DOPADLO ÚMRTÍM MORČÁTKA.



SRST VE STŘEVECH


Příznaky.

  Drolivé malé bobečky, projevy jak u koliky - čili bolestivé, nafouklé, tvrdé bříško. Morče přestává jíst, začíná být apatické.

LÉČBA:

 Okamžitě veterina. Léčba spočívá v podávání léčiv jako na koliku.

 A jinak u morčete, které má sklony k tomu, aby se mu ve střevech usazovala srst ( u mě to bylo u plemene USTeddy) je třeba preventivně 1x týdně podávat maltozová pasta proti usazování srsti ve střevech.





VŠENKY


Parazit, který se líhne z hnid uchycených na srsti. Obvykle je morče chytne ze špatně skladovaného sena nebo hoblin. Všenky se živí krví morčete, čili ko koušou do kůže a svědí to. Po rozhrnutí srsti máme pocit, že má morče lupy, které se ale hýbou. Morče se dost drbe, může mít i vylisanou srst a může mu srst i dost vypadávat.

Léčba

- Bio Kill - oranžový, prostříkat kompletně kožich, tak aby srst zůstala mokrá, neoplachovat, nechat zaschnout ! Aplikaci opakovat po týdnu a jsou potřeba alespoň 3 aplikace. ( žlutým Bio Killem je nutné provést desinfekci prostředí morčete, včetně domků - vše prostříkat a nechat zaschnout - neoplachovat !)

na kůži a srst aplikujeme oranžový
na kůži a srst aplikujeme oranžový
žlutým ošetříme prostředí včetně domečků. Neoplachujeme, necháme zaschnout
žlutým ošetříme prostředí včetně domečků. Neoplachujeme, necháme zaschnout

 - Spot on - pipeta na holé místo za uši. Já preferuji ADVOCATE SPOT ON na kočky. - koupíte na veterině. Množství vypočítá veterinář dle akruální váhy morčete. ( morče velké 1,2kg dostává 0,2ml Advocate) Chrání a léčí měsíc, na všechny obvykle aplikace nebývá potřeba. Pozor !! 3 dni po aplikaci nekoupat, aby se účinek nesmyl !!!



! POZOR ! DŘÍVE DOPORUČOVANÝ ARPALIT, ZMĚNIL SLOŽENÍ  A JE PRO MORČATA TOXICKÝ, ZROVNA JAK PRO KOČKY !



SVRAB



Nemoc se projevuje úpěnlivým drbáním morčátka, kdy po podrbání může mít morčátko až křečovité bolestivé záchvaty, po podrbání se třese, kroutí a hlasitě naříká.

Svrab velice svědí, morče má holá místa bez srsti, v holých místech má krvavé šrámy, strupy.

Kůže je na dotyk velmi bolestivá, čili morčátku způsobujeme bolestivé stavy, pokud na něj sáhneme.

Svrab je vlastně parazit, který morčatům žije v kůži. Začne se projevovat při oslabení imunity morčátka. V kůži si vrtá chodbičky, to je vlastně to co morče velmi bolí.  Přenáší se tento druh jen z hlodavce na hlodavce. Hlodavčí zákožka svrabová na lidi ani na jiná zvířátka (např. psi, kočky, ptáky) nejde. Ale hlodavci si ho přenáší jeden na druhého mezi sebou. Proto je vždy nutné přeléčit všechna zvířata žijící spolu v jedné domácnosti ! Je potřeba žlutým Bio Killem opakovaně ošetřovat i prostředí, kde nemocná morčata žijí.


NELÉČENÝ SVRAB JE SMRTELNÝ !!!!!



LÉČBA SVRABU :


VŽDY JE NUTNÉ VYHLEDAT VETERINU.  Lékař udělá seškrab. Někdy musí na více místech, než najde ložisko parazita.


 - injekce Bio mectin 3x v intervalu 10dnů

 - injekce Ivomec. 3 injekce v intervalu 10dnů.

- pipeta Advocate spot on na kočky ( Stronghold spot on) - zakapává se na holé místo za uši a dávkuje se dle aktuální váhy morčete ( na 1,2kg vážící morče kapu 0,2ml)

 Při  abnormální přecitlivělosti kůže lze morčata koupat - ošetřovat šamponem MEDIVET.




! POZOR ! DŘÍVE DOPORUČOVANÝ ARPALIT, ZMĚNIL SLOŽENÍ  A JE PRO MORČATA TOXICKÝ, ZROVNA JAK PRO KOČKY !



svrab na skinny
svrab na skinny

CUKROVKA

Bohužel jsem se setkala u svého morčíka Pifíka s diabetem II.typu a to ve věku cca 1,5 roku.

Přišli jsme na cukrovku úplně náhodou, když měl právě v tomto období zánět močového měchýře a vetka mu dělala test na zánět z moči a laktusový papírek jí ukázala nejen zánět, ale také zvýšený cukr. Nejdříve jsme to brali jako že se může morčátkům cukr zvednout stresem z cizího prostředí a z vyšetření a tak jsme se domluvili, že test zopakujeme z krve. A tak jsme při další kontrole Pífu píchli do patičky zadní nožky a z kapky krve kterou vetka z nožky vymáčkla a dala do testeru zjistila, že měl hladinu cukru 11,6 a při dalším testu měl 13. Byla jsem vyděšená, hledala jsem jakékoliv informace, ale na českém internetu jsem nic tenkrát nenašla, jen na Německém. Tam jsem teprve získala pár  cenných informací. Pífa se s cukrovkou dožil 3let. Považuji to na tak nemocného Skinníka za celkem slušný věk.

Nyní mám druhé morčátko s diabetem. Naštěstí po těch 15letech se medicína celkem slušně posunula dál, a i informací je také dost. U Lukáška jsem dlouho nic netušila, až jsem zjistila že má bíle zakalenou čočku pravého oka. Objednala jsem ho na veterinu. Ortel : Metabolická změna na oční čočce.... Vetka mi nedokázala víc říct, dala antibiotické kapky... nespokojila jsem se tím a objednala ho jinam. Paní doktorka udělala kompletní vyšetření včetně odběru krve pod narkozou a našla cukrovku. Bohužel jí měl vysokou, 20.


LÉČBA CUKROVKY

Cukrovka se léčí u morčat přísnou dietou. Pokud dieta selže, píchá se inzulín. Veterina musí nastavit dávkování, píchá se 2x denně. Bylo mi vysvětleno, že je na začátku nutná hospitalizace, aby se pak nastavilo dávkování inzulínu - píchne se dávka a po hodině se udělá odběr krve z ucha. Trpělivým vychytáváním dávky veterinářem se nastaví dávka , která se pak pravidelně aplikuje doma....

  DIETA   :

  SENO, TRÁVA, BEZOBILNÉ GRANULE - malé množství cca 1 čajová lžička , MALÉ MNOŽSTVÍ NESLADKÉ ZELENINY + SUŠENÉ BYLINKY.

Zelenina nesladká -  petržel, listová zelenina, fenykl, pac coi, řapíkatý celer, čínské zelí, červené hořké saláty, kadeřavý salát, hlávkový salát, římský salát, trošku rajče, okurka

  bylinky - máta, bazalka,meduňka, borůvka, ostropestřec, moruše, kopřiva, jitrocel, jetel, čerstvý kopr.


 NESMÍ !!! :

- žádné obilí,  ani granule které obsahuje obilí

- žádné ovoce

- žádné tvrdé pečivo

- žádné ovesné vločky, bacha na hrachové vločky

- pozor na mrkev, celer !!!! , pozor na červenou papriku !

-žádné pamlsky !

Příznaky cukrovky :

 U našeho Pífy se cukrovka projevovala enormní žízní, míval stavy, kdy doslova visel na napáječce, býval velmi unavený a skleslý, hubl, i přesto že jedl neustále. Přesto všechno býval velmi rošťácký, když měl svůj dobrý den průskumnický a vyváděl lumpárny - za několik překousaných kabelů včetně překouslé myši k počítači mohl právě on ..... Dožil se 3 let.

Lukášek - zákal očí, postupně oslepl. Jiné příznaky jsem na něm nepozorovala, až když se mu zakalilo pravé oko, vetrina diagnostikovala metabolickou změnu na čočce oka.... následně po odběru krve diagnostikovaná cukrovka.



ZÁNĚT PRŮDUŠEK

Zánět průdušek či jakékoliv dýchací onemocnění u morčátek se nesmí podcenit, mohlo by to velmi rychle končit rychlým ůhynem morčátka. Pozná se to podle těžkého dýchání morčete, někdy vydává kašlavé zvuky. Moje morčata někdy i při dýchání vydávají chrčivé zvuky slyšitelné pouze uchem.

LÉČBA

Je nutné vždy nasadit ATB. Takže je naprosto nutné co nejrychleji vyhledat veterinu !!!!

S Pífou jsem toto zažila několikrát - jednou měl velmi vážný zánět průdušek a několik nachlazení. Měl zřejmě od malinka slabou imunitu, protože ten vážný zánět průdušek u něj proběhl již v 6měsících.

Pišta i Kimmi měli zánět průdušek, při kterém sípali, a vracelo se jim, Pišta byla bacilonosič. Měsíc měli antibiotika


Podpůrný prostředek na zánět dýchacích cest
Podpůrný prostředek na zánět dýchacích cest


PLÍSEŇ


Plíseň je velmi nakažlivá kožní nemoc, přenosná i na člověka. Spouštěč bývá stres, oslabená imunita....Léčba je zdlouhavá a pracná. Asi bych radila konzultace s veterinou.  Bývá to bílý flek s vylisanou srstí, se strupy, svědí to, čili morče má snahu se i drbat a drápkama si plíseň roznáší dál po těle.

Někdy se stává, že plíseň a svrab jde ruku v ruce a obě nemoci se spojí najednou.a souvisí právě s tou oslabenou imunitou.

LÉČBA :


- Chytrá houba Ecosin - aplikace - prášek se podle návodu rozpustí v rozprašovači s vodou a dle návodu u výrobku se ozpráší morčeti do srsti a nechá zaschnout a působit.

- šamon Nizoral - mast proti plísni - ( Clotrimazol, Canesten např.)

- koupele v Imaverolu ( koncentrát 1:50 a 4 koupele po 4 dnech. Imaverol koupíte na veterině u veterináře.




OSTEOLÝZA

Tato nemoc postihla v cca 1,5 roce Andyho. Je to vrozená, dědičná nemoc zánětu kostní dřeně. U Andyho začala velmi zlehýnka, nenápadně... Nejdříve mu vypadl levý horní hlodák. Mysleli jsme s vetkou, že si ho vyrazil, ale poté co Mvdr. Viziová na základě vyšetření a RTG. Stanovila diagnozu, jsme se domluvili, že ten zub mu vypadl v souvislosti s touto nemocí.....Půl roku po vypadnutí zubu mu vytékal z levého oka pemanentně hnis. Takže měl zasaženou nejdřív jen levou půlku lebky. S Mvdr. Langovou jsme se mu snažili ten výtok oka půl roku léčit, ale bez výsledku a tak mě Mvdr. Langová poslala za svou spolužačkou Mvdr. Viziovou. Ta udělala vyšetření, rentgen a diagnoza byla na světě, nicméně mi oznámila, že 60% morčat zůstane rezistentní na léčivo a nejdou vyléčit. Nicméně jsem se rohodla, že to skusíme.

LÉČBA

ta probíhala měsíc, denně jsem mu píchala 2 injekce ATB

Na hnis v očích jsem krátkodobě dle potřeby a síly výtoku očí kapala ATB. kapky Tobrex.

Bylo to děsný, Andy se tak bál injekcí, že naříkal i když jsem ho chtěla jen pochovat L

Nicméně léčba se nezdařila a postupně jsme zjistili, že Andy patří do těch 60% případů, kterým není pomoci. Vetka mi přímo řekla, že mám sama zvážit, kdy mu bude už hodně zle, a pak ho nechat uspat.....

Andy žil s Osteolýzou 2roky, postupně ho zrazovalo vše. Sice se dokázal poprat se svrabem, plísní, ale Osteolýza je zlá nevyléčitelná nemoc a Andy byl strašně moc statečný a pral se s ní urputně.

Nejhorší bylo, že se snažil být pořád veseleý, snažil se pořád jíst, ač měl bolesti...Nemoc se zhoršovala pomalu - nejdřív mu po 8 měsících od ATB. začal téct hnis i z druhého oka. Býval často strašně unavený, poslední cca 4měsíce před smrtí už neulehal do papuče jako na bříško, ale pořád jako by polostál, polo seděl, A sedával se skloněnou hlavou, jakoby na koníčka. Měl chronické zažívací potíže - docela často měl měkké bobky. Vypadl mu i horní hlodák, který mu díky zánětu v čelisti již nikdy nenarostl.

Opakovaně mu přerůstali zadní zuby, během půl roku mu je vetka brousila 2x ...Odmítal se nechat pochovat, problém byl i stříhat drápky, málem si nechal urvat nohy. Zřejmě ho všechny doteky bolely. Poslední týden svého života přestával jíst - běžel k misce jako vždy, ale po chvilce a po ochutnání si u misky polo sedl, a klimbal nad ní. Po vážení jsem pak začala zjišťovat, že začal hubnout a to i o 50g za týden. To bylo rozhodují, kdy jsem si řekla a dost.....Moc jsem ho měla ráda a nemohla jsem se už dál dívat, jak trpí. Byl moc statečný, ale už začal pomalu odcházet mě před očima .....Nechala jsem ho uspat v sobotu ráno 30.3.2013 a hrobeček jsem mu udělala na naší zahrádce. Když jsem zpětně ještě mluvila s Mvdr. Viziovou o symptomech Andyho a že mu začali naskakovat bulky po těle, Mvdr. Viziová mi rovnou řekla, že se mu k Osteolýze přidala rakovina.... Opravdu to uspání pro Andyho bylo vysvobození.



ZÁNĚT STŘEV

V listopadu 2012 prodělal náš Pinďa ošklivý zánět střev, Andy s Bobčou ho měli sice také, takže usuzuji, že to bylo infekčního původu, ale Pinďa málem umřel.

PŘÍZNAKY

Průjem, hlasité vrčení v bříšku, apatie celková, snížená chuť k jídlu až nechutenství a hubnutí.

LÉČBA

Běžné léky Smecta a Bio Lapis nezabírali, byli nutné Antibiotika.

Pinďa měl ATB. tři dni injekčně, pak v podobě prášku (na lžičce vody rospustit a inzulinkou dostat do pusy), užíval je 3 týdny, a týden vůbec sám nežral, takže jsem dokrmovala kaší Rodicare akut s kaší Osmizrnkou od Nestlé a přidávala jsem vitamin C, Bio Lapis - což jsou laktobacili jsem podávala měsíc systematicky.

Bobča s Andym měli ATB. v prášku a dostávali 3 týdny Bio Lapis a vitamín C.

Bylo velmi dojemné při této nemoci, že Andy, sám velmi nemocný Osteolýzou a k tomu měl ten zánět střev, často chlácholil na smrt nemocného spolubydlícího Pinďu a to tak, že Andy Pinďovi pokládal hlavu na jeho papučku a natahoval stále čumáček k němu. Fakt se mi vždy svíralo smutkem srdce.





ARTROZA

Pinďovi ve věku 3 roky vetka diagnostikovala Artrozu na pravé kyčly na základě RTG vyšetření. Nožička se výrazně vybočuje ven, bylo mi divné, že má nohu takto vybočenou a tak jsme nechala udělat vyšetření a na základě RTG bylo jasné, proč tomu tak je.

Artroza je degeneretivní onemocnění kloubu s trvalými změnami na kloubních chrupavkách, vznikají deformity kloubů. V podstatě neléčitelné, jak u lidí.

LÉČBA

Artróza je neléčitelná, v podstatě se jen zajišťuje kloubní výživa v podobě Omega 3..


Pinďa měl bohužel dni, kdy ho soužili bolesti, viditelně byl smutný, apatický, prakticky se nevzdaloval ze své papučky a i málo baštil. Řešila jsem to tak, že veškeré papání včetně sena jsem mu podstrkovala k papučce.

Podpůrná léčba : Rodicare Artrin, + lék na bolest typu Loxicom - vydá veterina.



RAKOVINA

LEUKÉMIE :

Fousek měl jakousi formu leukémie.

Bohužel jsem až dlouho zaznamenala že hrozně zhubnuL. To bylo první co jsem zjistila a tak jsem milého Fouska popadla a běžela na veterinu na Libuši. Bohužel tato veterina není dobrá. Naštěstí zde občas pracovala Mvdr. Leitavcová, která se specializuje na hlodavce. Bylo to v listopadu a v prosinci 2009. Dva měsíce jsem s ním chodila na injekce, ale Fousek bohužel přestával přijímat jídlo, téměř měsíc jsme ho jen dokrmovala, a tak týden po vánocích jsem se odhodlala ho nechat uspat. Byl v žalostném stavu. Míval váhu kolem 1200g a v den úmrtí vážil 600g. Fakt jen kosti potažené kůží.


RAKOVINA LYMFATICKÝCH ŽLÁZ

Andy - po celém těle se mu začali během pár týdnů vyskakovat malé bulky.

Vhledem k Osteolýze, kterou už měl, jsem už bulky neřešila, jen jednou na začátku, měl pod krkem větší bulku, tu jsem mu nechala vyříznout, operace stála 800,-Kč, a tak už jsem ostatní z finančních důvodů ani neřešila.

Bobeš - během půl roku mu po celém těle vyskákali různé boule a bulky.

Peggy - první bulku jsem zaznamenala na hlavě mezi očima zhruba v jejích 2letech. Dožila se 5 let i s rakovinou.




NOVOTVAR NA STŘEVECH

Pinďa - měl novotvar na střevech prorostlý do močového měchýře - s vetkou jsme se domluvili, že ho otevře a když ten nález nepůjde vyndat, už ho nebude probouzet. Bylo to pro něj milosrdnější, než by se vzpamatovával z operace, při které bychom stejně nic nevyřešili.  Dožil se 4 let.


ABCES

Abces je bulka naplněná hnisem. Abces obvykle vznikl velmi rychle, obvykle za 24hod. měli kluci na boku bulku jako hrom.

LÉČBA

vždy vyhledat veterinární pomoc, je nutné čistit Betadinou, hnis absolutně vymačkat a pravidelně kontrolovat a je nutné přeléčit Antibiotiky. K ATB. je vždy nutné přidávat probiotika.


AVITAMINOZA


Jak se projevuje ?

Avitaminoza je nedostatek vitaminu C . Nedostatek vitaminu C se může projevit jednak zápalem pysku a jednak tím, že morčátko postupně začne kulhat. Zvláštně jakoby hopká jako králík. Nestřídá nohy jak má správně, ale přihopkává. Jedno morčátko mi pak začalo tahat nohy za sebou....


LÉČBA:

Je nutné zvýšit vitamin C. Buď řešíme s veterinářem, nebo sami doma. Kdo si není jistý, raději volí cestu veteriny.


RÝMA A NACHLAZENÍ


PROJEVY:

Pšíkání, o pšíknutí  si morčátko předníma tlapkama utírá nosík. Z nosu může vytékat sekret, který se mu olepuje kolem dírek. Morčátko obtížněji dýchá, někdy až chrochtavě, hvízdavě.

LÉČBA:

Jelikož morče neumí dýchat pusou, je nutné vždy navštívit veterinu !

Jako první pomoc můžeme podat 3x denně 0,2ml jitrocelového sirupu bez cukru, Vitamin C přímo do tlamičky a Rodicare Pulmo, dle návodu od výrobce. A pak vyhledáme veterinu.

Léčba obvykle bývá Antibiotiky ( např.Enroxil) + u nás léčba spočívala i v antibiotických očních kapkách Floxal, které jsem aplikovala do očí i nosu, aby se morčátku dutiny léčili i touto cestou.


SRDEČNÍ ARYTMIE


Projevuje se především u stsrších jedinců, zažila jsem u starší samičky ketré bylo 6 let. Projevy byli chrochtavé dýchání.

To že se skutečně jedná o Arytmii potvrdí veterinář. Dá se upravit léky na srdce.



POVISLÁ OČNÍ VÍČKA


Některá morčata mají k tomu dispozice. Projevy jsem začala pozorovat cca ve 3letech morčete.

Morčátku se začali spodní víčka propadávat pod oko a oči se začali obnažovat, morčátku i občas tekly slzičky.

Léčba :

Sice lze oční víčka přišít, aby morčátku do očí nefoukalo, ale já jsem do operace nešla. Čili u mého morčete léčba spočívala pouze v občasném podávání umělých slz v podobě gelu, aby se mu oči zvlhčili.


CHRONICKÝ ZÁNĚT SPOJIVEK


Projevy:

 Morčátko má zduřelý rudý koutek v oku.

Léčba :

  V podstatě je to celoživotní léčba. Spojivka nemocná se sice dá operativně vyjmout, Ale rádo se to vrací a obnovuje, jak mi na veterině řekli. Takže léčíme tak, že pokud se spojivka zduří, a morčátko oko začne bolet ( klepe hlavou, snaží se oko drbat tlapičkou) , tak vykapávam očníma kapkama, které jí dávají na veterině . ( obvykle ANTb. s kortikoidy)


KOKCIDIE

Kokcidie jsou mikroskopičtí parazité, kteří pokrývají sliznice střev a zabraňují vstřebávání živin. Morčátko hubne. Vzniká ze špíny, může se přinést i trávou. Setkala jsem se s Kokcídiema ted úplně poprvé, za 26let co chovám morčata, jsem je u morčat nikdy neměla, i přes to, že chodíme na zahrádku, trávu jim nosím i domu. Co jsem jsem si hledala o kokcidích na internetu a to jakou mám ted úplně čerstvou zkušenost, tak jsem přesvědčená, že i špinavé prostředí, v kterém morče žije, může za spuštění kokcídie. Jsou to prvoci, zdá se, že je morčata můžou i mít v sobě.

Spouštěčů, proč se namnoží a spustí se průjem, může být několik - v mém případě to bylo, že jsem se ujala z rušené chovatelské stanice tří morčat, z toho jedno je už téměř 4leté, byla po porodu, po kojení a  ještě prožila stres ze stěhování ke mě. Už v den, kdy mi jí paní dávala, mi říkala je hrozně hubená, ale má velké břicho. Jelikož byla měsíc po porodu, nevarovalo mě to, říkala jsem si hubené samice bývají po porodu a kojení normálně...ale když jsem si jí ještě ten den doma hladila, hlasitě jí vrzalo v bříšku. Viděla jsem kde bydleli - venkovní chov, králíkárna ne moc čistá a hlavně co mě dost zarazilo, že měli mechem prorostlé napaječky, očividně déle nečištěné.

Druhý den se jí spustil zelený průjem. Jelikož jsem se nikdy s kokcidiema nesetkala, ani mě nenapadlo, že to můžou být. Myslela jsem si že není zvyklá na zeleninu a prostě jsem udělala dietní chybu. Nasadila jsem dietu, a Smectu, probiotika, vitamíny, Humac natur.... bohužel bylo střídavě dobře. Střídala jsem s Entero zoo. Christinka měla od prvního dne ospalky v očích, slzeli jí oči a měla v očích nemoc. Naštěstí přibírala. Nehubla, jak je pro kokcídie typické, a to mě dost mátlo.

Typické projevy nemoci jsou - naježené morče, které hubne, má ospalky v očích, nemocné zapadlé oči. Je kost a kůže, strácí svalovou hmotu.  Nadmuté měkké bříško. A lepkavý zelený průjem, který se lepí úplně všude, morče má olepený zadeček, měla to i na tlapkách.... celá ubikace byla rozmazaná od průjmu.

LÉČBA

Je nutné jet s morčíkem na veterinu, jelikož se kokcídie nevylučují stále, je potřeba sbírat bobečky po dobu 3 dnů a cca 3x denně, vždy po troškách do pytlíku,skladovat v lednici. Po 3 dnech sbírání bobečků vzít morče i pytlík s bobečkama ( průjmíkem, seškrabávala jsem i z pelechů to rozmazané co po ní bylo všude)  a vzala na veterinu na rozbor. Opravdu se kokcídie potvrdili, ale v případě mojí Christinky jich neměla moc, ve vzorku jich našla 20, prý mívají vzorky které jsou plné těch prvoků.

Lék : na veterině nám dali pytlíček SULFADINIDIN PG. Prášek se aplikuje do napaječky. Na 250ml dávam 0,5g. Každých 24hod dělám nový rostok. 3 dni rostok do napaječek, 3 dni vynechat (jen čistá voda), pak zase 3 dni rostok. Po celou dobu léčby je nutné vynechat jakékoliv štavnaté jídlo. Smíme krmit pouze seno, granule a sušené bylinky. Tímto jídelníčkem nutíme morče aby pilo rostok léčiva z napaječek.

Existuje ještě jeden lék : Sulfacox T, je to sirup, aplikuje se 2x denně stříkačkou přímo do tlamičky morčete - 0,5ml na 1kg váhy morčete, 3 dni aplikace, pak 3 dni pauza a pak zase 3 dni aplikace. Dávala jsem ho v prvních 3 dnech Christince, abych měla jistotu, že do sebe dostane léčivo , zpočátku nepila z napaječky. Postupně se rospila. Ale dávam přednost prášku do napaječky, je to pro mě pohodlnější, nemusím 2x denně stresovat morčíky odchytem a aplikací sirupu. Jen si sleduju, aby pili všichni ten lék z napaječky, včetně dvou mimin, které ted mám.

1xdenně jí dávam i probiotika a budu dávat ještě nějakou dobu po ukončení léčby, aby se jí obnovila správná střevní mikroflora.

Jelikož jsem jí hned dala mezi moje ostatní morčíky, musela jsem přeléčit všech 9 morčat, protože si to můžou mezi sebou přenést. Je nutné udržovat ubikaci v čistotě, mističky jsem měla omazané průjmem, denně jsem vše umývala.

Od 7 dne léčby, v podstatě když skončí 3 denní pauza, opět sbírám bobečky do pytlíčku, po dobu 3 dnů, 3 x denně vybírám různě místa , neřeším v partě 9 kusů morčat od koho jsou, namátkově sbírám a uchovávam v lednici, 10den je povezu na rozbor na veterinu, aby se potvrdilo, zda už jsou kokcidie zaléčený a můžeme vysadit léčbu.


KOKCIDIE

Kokcidie jsou mikroskopičtí parazité, kteří pokrývají sliznice střev a zabraňují vstřebávání živin. Morčátko hubne. Vzniká ze špíny, může se přinést i trávou. Setkala jsem se s Kokcídiema ted úplně poprvé, za 26let co chovám morčata, jsem je u morčat nikdy neměla, i přes to, že chodíme na zahrádku, trávu jim nosím i domu. Co jsem jsem si hledala o kokcidích na internetu a to jakou mám ted úplně čerstvou zkušenost, tak jsem přesvědčená, že i špinavé prostředí, v kterém morče žije, může za spuštění kokcídie. Jsou to prvoci, zdá se, že je morčata můžou i mít v sobě.

Spouštěčů, proč se namnoží a spustí se průjem, může být několik - v mém případě to bylo, že jsem se ujala z rušené chovatelské stanice tří morčat, z toho jedno je už téměř 4leté, byla po porodu, po kojení a  ještě prožila stres ze stěhování ke mě. Už v den, kdy mi jí paní dávala, mi říkala je hrozně hubená, ale má velké břicho. Jelikož byla měsíc po porodu, nevarovalo mě to, říkala jsem si hubené samice bývají po porodu a kojení....ale když jsem si jí ještě ten den doma hladila, hlasitě jí vrzalo v bříšku. Viděla jsem kde bydleli - venkovní chov, králíkárna ne moc čistá a hlavně co mě dost zarazilo, že měli mechem prorostlé napaječky, očividně déle nečištěné.

Druhý den se jí spustilzelený průjem. Jelikož jsem se nikdy s kokcidiema nesetkala, ani mě nenapadlo že to můžou být. Myslela jsem si že není zvyklá na zeleninu a prostě jsem udělala dietní chybu. Nasadila jsem dietu, a Smectu, probiotika, vitamíny, Humac natur.... bohužel bylo střídavě dobře. Střídala jsem s Entero zoo. Christinka měla od prvního dne ospalky v očích, slzeli jí oči a měla v očích nemoc. Naštěstí přibírala. Nehubla, jak je pro kokcídie typické, a to mě dost mátlo.

Typické projevy nemoci jsou - naježené morče, které hubne, má ospalky v očích, nemocné zapadlé oči. Je kost a kůže, strácí svalovou hmotu.  Nadmuté měkké bříško. A lepkavý zelený průjem, ketré se lepí úplně všude, morče má olepený zadeček, měla to i na tlapkách.... celá ubikace byla rozmazaná od průjmu.

LÉČBA

Je nutné jet s morčíkem na veterinu, jelikož se kokcídie nevylučují stále, je potřeba sbírat bobečky po dobu 3 dnů a cca 3x denně, vždy po troškách do pytlíku,skladovat v lednici. Po 3 dnech sbírání bobečků vzít morče i pytlík s bobečkama ( průjmíkem, seškrabávala jsem i z pelechů to rozmazané co po ní bylo všude)  a vzala na veterinu na rozbor. Opravdu se kokcídie potvrdili, ale v případě mojí Christinky jich neměla moc, ve vzorku jich našla 20, prý mívají vzorky které jsou plné těch prvoků.

Lék : na veterině nám dali pytlíček SULFADINIDIN PG. Prášek se aplikuje do napaječky. na 250ml dávam 0,5g. Každých 24hod dělám nový rostok. 3 dni rostok do napaječek, 3 dni vynechat, pak zase 3 dni rostok. Po celou dobu léčby je nutné vynechat jakékoliv štavnaté jídlo. Smíme krmit pouze seno, granule a sušené bylinky. Tímto jídelníčkem nutíme morče aby pilo rostok léčiva z napaječek.

Existuje ještě jeden lék : Sulfacox T, je to sirup, aplikuje se 2x denně stříkačkou přímo do tlamičky morčete - 0,5ml na 1kg váhy morčete, 3 dni aplikace, pak 3 dni pauza a pak zase 3 dni aplikace. Dávala jsem ho v prvních 3 dnech Christince, abych měla jistotu, že do sebe dostane léčivo , zpočátku nepila z napaječky. Postupně se rospila.

1xdenně jí dávam i probiotika a budu dávat ještě nějakou dobu po ukončení léčby, aby se jí obnovila správná střevní mikroflora.

Jelikož jsem jí hned dala mezi moje ostatní morčíky, musela jsem přeléčit všech 9 morčat, protože si to můžou mezi sebou přenést. Je nutné udržovat ubikaci v čistotě, mističky jsem měla omazané průjmem, denně jsem vše umývala.

Od 7 dne léčby, v podstatě když skončí 3 denní pauza, opět sbírám bobečky do pytlíčku, po dobu 3 dnů, 3 x denně vybírám různě místa , neřeším v partě 9 kusů morčat od koho jsou, namátkově sbírám a uchovávam v lednici, 10den je povezu na rozbor na veterinu, aby se potvrdilo, zda už jsou kokcidie zaléčený a můžeme vysadit léčbu.


Morčátka 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky