PÉČE O MORČE

Základní péče :


 PÉČE O DRÁPKY :

Drápky stříháme dle potřeby. Já stříhám cca od 3tího měsíce věku morčátka, a interval zhuba 1x měsíc.

Stříháme tak, abychom nestřihli do nervového ukončení drápku, čili cca 3mm od konce nervu. U světlých drápků je to jasně vidět, kde nerv končí, u tmavých se dá podsvítit baterkou.

Já u tmavých drápků stříhám odhadem jen špičky.

Pokud se přeci jen stane nehoda, a teče krev, nepanikaříme, ale drápek ošetříme roztokem desinfekce Betadina. Krev po chvíli přestane téct sama.

Pokud se na stříhání necítíte, vyhledejte veterináře, za mírný poplatek drápky zastřihne, a naučí vás, jak na to.

Ke stříhání drápků používáme kleště na drápky, dají se zakoupit na veterině, na Eshopech pro zvířata, či ve zverimexu. Existuje spoustu možností, každému vyhovují jiné. Já mám dva typy, přičemž preferuji tyto na fotce, mají jednak zarážku pro délku drápku, kolik střihnout, a jednak v rukojeti mají perko, které mi ulehčuje ovládání kleští.


PÉČE O SRST MORČAT DLE PLEMEN


(uvádím jen plemena, která jsem měla doma a nebo která tuším že mají podobnou péči s těmi plemeny co jsem měla. Neuvádím šýcarské teddy např. protože jsem ho nikdy neměla a netuším jak se o jeho hustou dlouhou srst starat, tam je nutné informace získat od chovatele, ten by měl poradit)


KRÁTKOSRSTÁ PLEMENA - hladké, crested, rozeta :

tam je péče snadná. Pokud nemá parazity, a nemá špinavou zadnici od výkalů, v podstatě není potřeba žádné česání, ani koupele. Morče se samo umí očistit a není třeba ho vystavovat strachu z vody.

rozeta, US teddy. sheltie a Alpaka
rozeta, US teddy. sheltie a Alpaka
 crested
crested


 KRÁTKOSRSTÁ PLEMENA - US Teddy , Rex :

Na výstavy jsem s nimi nikdy nechodila, čili srst neprotrhávám ( trimlování ), ale ti co mají výstavní ambice, tak tam je to potřeba, aby byla srst stejně dlouhá. 

Já jednou za čas kartáčovala, abych vyčesala odumírající chlupy. Kartáčuje se od prdelky směrem k hlavě, i když jim to příjemný nebývá, ale prostě tento typ srsti se takto češe. Kartáčování však zvyšuje výskyt lupů.

US Teddy mají sklon k tomu mít lupy, vysušenou kůži. Setkala jsem se s tímto u všech svých US teddy morčat. Čím víc jsem je česala ( kartáčovala) tím se to dráždění kůže zhoršovalo. Dříve jsem zkoušela dávat vitamin B, nyní se přikláním spíše ke koupeli v Nizoral šamponu. Minimálně u Heri se mi toto osvědčilo.

Jinak ttot plemeno není potřeba pravidelně koupat, pokud nejsou zdravotní potíže nebo nenastane nějaké znečištění třeba od průjmu...


DLOUHOSRSTÁ PLEMENA S ROVNOU SRSTÍ -  sheltie, peruánec, coronet  :

Tam je pravidelná péče o srst naprosto nutná, aspoň 1x -2x týdně pročesat kartáčem ( hřebenem). 

Peruánci se češí po směru růstu srsti, čili od zadečku k hlavě.

Sheltie a coroneti češeme od hlavy k zadečku.

Je potřeba  kontrolovat stav srsti především na břiše a kolem zadečku, dělávají se jim tam dredy, počůranou srst bývá potřeba opláchnout nebo odstřihnout ( pokud nejde rozlepit, rozčesat) .

Jelikož na výstavy nejezdím, pravidelně 1x do měsíce jim srst přistřihávám tak aby jí netahali po zemi. Na stříhání používám nůžky na vlasy, morče si postavím na dřevěné prkénko, a srst přistřihávám tak, aby byla nad zemí.

Koupu dle potřeby cca 3x - 4x do roka, víc moji nepotřebují.


Peruánka
Peruánka



DLOUHOSRSTÁ PLEMENA S VLNITOU A KUDRNATOU SRSTÍ - Alpaka, Merino, Alpaka lunkarya, Texel :

Tahle plemena se nečešou, stačí rukou probrat prameny srsti, ale každodenní kontrola je potřeba, s oblibou se jim do kožichu namotávají stébla sena např.

Kontroluji bříško, zadnici, dle potřeby odstraním zamotanou srst, dredy, opláchnu špinavé zadečky.  

1x do měsíce přistřihávám srst tak, aby jí necourali po zemi zrovna tak jak morčatům s rovnou srstí.

Koupu dle potřeby. Cca 2x - 3x do roka.


Lunkarye Peruánec
Lunkarye Peruánec

Alpaka
Alpaka

Koupání morčat

Krátkosrtá plemena se téměř koupat nemusí, umývají se sami a obvykle svoji údržbu zvládají sami. Koupeme pouze ze zdravotních důvodů ( např. plíseň, všenky).

Dlouhosrstá plemena se občas vykoupat musí. 

Pokud se snažíme dodržovat běžnou péči - čili pravidelně sledujeme, jestli nemá dredy na srsti, a ty mu včas odstraňujeme, morčata s rovnou srstí ( coroneti, sheltie, peruánci ) pravidelně češeme,  tak já koupu dlouhosrstá morčata cca 3x do roka.


JAK NA KOUPÁNÍ MORČETE ?


Napustím si do umyvadla teplou vodu, jen do výše aby morčátko mělo po břicho. Levou rukou mu podpírám hrudník, Zadeček mu spočívá ve vodě, pravou rukou pak umývám. Dbám na to, aby se mu voda nedostala do očí, nosu, uší a tlamičky. Našamponuju a minimálně 2x opláchnu čistou teplou vodou, aby mu v srsti nezůstali žádné mydlinky. Pak dostatečně srst vysuším starýma ručníkama, které mám jen na morčata, a pak vyfénu téměř do sucha, aby se nezapařili a zase od mokré srsti nenastydli.

CO POUŽÍT NA KOUPÁNÍ MORČAT ?
Používám šampony na ně určené. Nakupuji na eshopech pro hlodavce - šampon Bephare pro hlodavce a nebo Cunipic pro hlodavce - nakupuji na www.kralici.cz a nebo www.spokojenemorce.cz



JAK STŘÍHAT MORČE ?

Morče si postavím na obyčejné kuchyňské prkénko, a nůžkama na vlasy přistříhávám srst tak, aby byla lehce nad prkénko.



Merino
Merino

MAZLENÍ MORČAT

Morče není mazlivý tvor od přírody. Mazlení jen strpí. Jsou vyjímky, kteří jsou pohodáři a mazlení si užívají, ale těch není moc. Obvykle to morče strpí a po chvíli už dává najevo, že chce svůj klid. Milující páníček by měl tyto signály respektovat.

Signály, které morče vydává když už chce mít svůj klid :

 - vrkání - jen takové lehké jakoby zavrčení ( nelibost)

-  odkopávání nohou  ruku člověka

- nadzvedávání a odstrkávání hlavou ruku člověka

- drobné až hrubší ďobnutí do ruky člověka

-různé vrtění a neklid. Někdy až skřípe zoubkama o sebe.

A podobné signály vydává i když se mu chce čůrat. A když se mu chce čůrat, někdy začne i couvat zadečkem.


Ty jedinci, kteří strpí chvíli pozornost člověka, se umí na klíně krásně uvolnit,  zadní nožičky vytáhnout za sebe, lehnou si a přivírají oči. Vydřží cca půl hodiny až hodinu, než se jim začne chtít čurat. Měla jsem těch jedinců pár, ale vždy to bylo hodně času stráveným nad tím, získat si jejich důvěru.

CESTOVÁNÍ S MORČETEM, PŘEHŘÁTÍ ORGANISMU :



S morčaty jezdíme na víkendy i dovolené na chalupu vzdálenou 120km od našeho domova. Morčata mají vhodné přepravní boxy, s podetýlkou v podobě jednorázových inkontinečních podložek a na nich kousek podložky Ved Bed.

Na cestu mají seno, občas kousek kořenové zeleniny, v létě travičku.

První cesta je vždy náročná pro morče které nikdy necestovalo, ale postupně si zvyknou a starší morčata mi cestu normálně prospí.

Důležité je, aby vám morčata nenastydla, a nebo se v létě nepřehřála. NIKDY NENECHÁVÁME MORČÁTKA V LÉTĚ V UZAVŘENÉM AUTĚ !!!! MOHLO BY DOJÍT K PŘEHŘÁTÍ ORGANISMU A ÚHYNU MORČÁTKA !!!

Pokud se  nešťastnou náhodou stane, že se morčátko přehřeje, snažíme se morčátko opatrně a POMALU ochlazovat. Nikdy ho nestrčíme do ledové vody, nemuselo by to zvládnout srdíčko. Snažíme se namočit kožíšek rukou, nebo rosparšovačem a namočit až ke kůži, aby se začal organismus ochlazovat a snažíme do morčátka dostat vodu stříkačkou bez jehly aby se zavodnilo. Hlavně neochlazovat prudce a rychle...

Pokud si nejste jistí, na nic nečekejte a jedte na jakoukoliv veterinu. Přehřáté morče snad umí ošetřit všude. Tam je důležité dostat do něj tekutiny a pozvolna ochlazovat, aby neselhalo srdce.

Přehřáté morčátko poznáte podle toho, že leží, je jak hadrová panenka, nepřijímá jídlo ani vodu...bohužel i to jsem si zažila, kdy mi v autě přestala fungovat klimatizace a i když jsem měla otevřená okna, prostě v tom horku se mi jedno morčátko přehřálo. Naštěstí přežilo.

POKUD MUSÍME S MORČÁTKY V LÉTĚ CESTOVAT A NEJDE KLIMATIZACE, ZAJISTÍME ZASTÍNĚNÍ OKEN PROTI SLUNEČNÍM PAPRSKŮM A PŘES PŘEPRAVKU MORČÁTEK PŘEHODÍME MOKRÝ RUČNÍK A DBÁME, ABY TEN RUČNÍK BYL STÁLE MOKRÝ.  TO ZAJIŠTUJE SNIŽOVÁNÍ OKOLNÍ TEPLOTY JAK UVNITŘ PŘEPRAVKY, TAK OKOLO NÍ.



NUTRIČNÍ LINKA


Říká se tomu i Kondiční linka.

V podstatě je to bílá ryska (čárka) těsně na nozdry, považuji za dobře živené, zdravé morče, které je v dobré kondici. 

Když jsem se tímto setkala poprvé, morčeti jsem dřela nos s léčbou na plíseň , bez efektu :-D Na bílých nosech to patrné nebývá, u tmavších čumáků už ano :-)


Co nedělat morčatům :


1) Neobracet morčata na záda

Morčata se v této pozici bojí, ztuhnou hrůzou. Je to pro ně zcela nepřirozené. Možná se to někomu může jevit jako rostomilé, ve skutečnosti se morče bojí.

2) Strkat morče do hluboké vody za účelem ochlazení

Sice morče umí plavat, ale z pudu sebezáchovy. Voda je pro ně obrovský stres a nemyslím si, že si morče užije koupání s námi v bazénu. Viděla jsem několik videí, zas taková sranda mi to nepřišlo. Morče se marně snažilo vylést ven a děti bezbrané morče otočili a šupli ho na prostřed bazénu zpět. Pokud chceme morče ochladit, použijme jinou metodu - viz kapitola níže jak morče ochladit v horkém létě.....

3) Nenechat morče skákat z velké výšky

Jednak si může dost ublížit ( zlomit nožičku ) a jednak jeho páteř není uspůsobená na skoky na rozdíl třeba od králíka. Kdysi jsem měla morčátko se skoliozou páteře a to si způsobila právě skákaním z vyššího patra.

4) Nestříhat dlouhány úplně na krátko

Trpí tím jejich tělesná termoregulace. Přistřihnout srst nad zem je běžné, ale vzít strojek na vlasy a morče oholit v domění, že mu ulevíme od horka je čirá blbost. Jeho tělesná termoregulace má pak problém se s tím vším srovnat a uděláme morčeti vlastně medvědí službu.

5) Trvale chovat nekastrovaného samce se samicí

Samice má co 16dní říji, a říji má už několik hodin po porodu, čili je schopná zabřeznou ihned po porodu znova. Takže,  pokud spolu žije nekastrovaný samec se samicí, samice je téměř neustále březí. Jednak pak máme 5x do roka doma mladé a jednak to samici velmi vyčerpává a hrozí úmrtí vyčerpáním. Pokud nechceme množit tímto bezohledným způsobem soužití, buď necháme samce vykastrovat, nebo už při pořizování dvou morčat pořídíme morčata stejného pohlaví. 




CHLAZENÍ MORČAT V PARNÉM LÉTĚ


Pokud máme v letních měsících přehřáté byty, je dobré morčatům od horka ulevit.

Není nutné je dávat do bazénu s vodou, morče není pes a tento zážitek určitě neocení, protože pro morče je voda a koupání obrovský stres !

Důležité je aby kolem ubikace trošku proudil vzduch, nesmí na morčata pálit přímo slunce ! Hlídáme to jak doma, tak i když je venčíme v ohrádce venku !!! Hrozí přehřátí a úpal a možné úmrtí morčat ! To samé - pokud snámi morčata cestují autem, hlídáme si, aby na ně nepražilo slunce !

Dbáme, aby morčata měli vždy dostatek vody.


Několik vychytávek, jak morčatům ulevit v horkém létě :

1) Pet lahev napustíme vodou a dáme jí zamrazit. Zmrzlou pet lahev volně položíme morčatům do ubikace. Už jen to, že tam mají led, se jim okolí pocitově ochlazuje.

2) Tác s trošičku vyšším okrajem naplníme vodou stačí tak 1cm výška, a do vody můžeme položit třeba nějaké kolečka okurky, mrkvičky atd. Morčátko si může stoupnou nožičkama do vody, že si ochladí nohy a zároveň se zabaví, že si loví dobrůtky.

3) Přes klec ( ubikaci pokud není dřevěná) přehodíme namočený ručníky nebo  nějakou mokrou textili.

4) Lze koupit chladící desku pro zvířata. Deska se dá chladit do lednice nebo na chvilku do mrazáku, pak jí morčatům jen položíme do prostoru. Pokud mají potřebu, můžou si na desku přímo lehnout, k tomu je určená. Pokud chceme aby si morčata na ní lehali, dáme jí ochladit pouze do lednice, ať si neleahjí na zmrzlé, aby nenastydli od bříška.

5) Už několik let máme v bytě pevnou klimatizační jednotku. Ideální  jak pro nás lidi, tak i pro morčíky. Klimatizaci máme ve vedlejší místnosti než mám morčata, jen si do té místnosti nechávám otevřené dveře. Ochlazený vzduch se dostane všude.

NA MORČATA NEFOUKÁME VENTILÁTOR NAPŘÍMO. VŽDY JEN CHLADÍME OKOLÍ, ALE NEFOUKÁME PŘÍMO NA MORČATA !!!!!!

Pokud morčata venčíme venku na travičce, vždy ohrádku dáváme do stínu, když to není možné, jak třeba u mě na zahrádce, že tam stínu mám poskromnu, přes ohrádku dávam starou cíchu, která větrá a ještě nad ně postavím slunečník, abych měla jistotu, že na ně slunce fakt nepálí.

POZOR NA PRŮVAN !!!! Ani v létě není dobré aby byla morčata vystavena průvanu !!!


Co nedělat morčatům :


1) Neobracet morčata na záda

Morčata s v této pozici bojí, ztuhnou hrůzou. Je to pro ně zcela nepřirozené. Možná se to někomu může jevit jako rostomilé, ve skutečnosti se morče bojí.

2) Strkat morče do hluboké vody za účelem ochlazení

Sice morče umí plavat, ale z pudu sebezáchovy. Voda je pro ně obrovský stres a nemyslím si, že si morče užije koupání s námi v bazénu. Viděla jsem několik videí, zas taková sranda mi to nepřišlo. Morče se marně snažilo vylést ven a děti bezbrané morče otočili a šupli ho na prostřed bazénu zpět. Pokud chceme morče ochladit, použijme jinou metodu - viz kapitola níže jak morče ochladit v horkém létě.....

3) Nenechat morče skákat z velké výšky

Jednak si může dost ublížit ( zlomit nožičku ) a jednak jeho páteř není uspůsobená na skoky na rozdíl třeba od králíka.

4) Nestříhat dlouhány úplně na krátko

Trpí tím jejich tělesná termoregulace. Přistřihnout srst nad zem je běžné, ale vzít strojek na vlasy a morče oholit v domění, že mu ulevíme od horka je čirá blbost. Jeho tělesná termoregulace má pak problém se s tím vším provnat a uděláme morčeti vlastně medvědí službu.

5) Trvale chovat nekastrovaného samce se samicí

Samice má co 16dní říji, a říji má už několik hodin po porodu, čili je zchopná zabřeznou ihned po porodu znova. Čili pokud spolu žije nekastrovaný samec se samicí, samice je téměř neustále březí. Jednak pak máme 5x do roka doma mladé a jednak to samici velmi vyčerpává a hrozí úmrtí vyčerpáním. Pokud nechceme množit tímto bezohledným způsobem soužití, bud necháme samce vykastrovat, nebo už při pořizování dvou morčat pořídíme morčata stejného pohlaví. 





chladící podložka
chladící podložka
i na zahradě vždy zajistíme, aby na morčátka přímo nesvítilo slunce. Když není možnost stínění stromem, zajistíme stín slunečníkem nebo látkovým přehozem přes ohrádku
i na zahradě vždy zajistíme, aby na morčátka přímo nesvítilo slunce. Když není možnost stínění stromem, zajistíme stín slunečníkem nebo látkovým přehozem přes ohrádku
Vždy se snažím aby měli stín, tam kde není plná střecha - což ohrádka má jen z pletiva, tak zakrývám aspoň plátěným prostěradlem, aby nebyli na přímém slunci.
Vždy se snažím aby měli stín, tam kde není plná střecha - což ohrádka má jen z pletiva, tak zakrývám aspoň plátěným prostěradlem, aby nebyli na přímém slunci.
Na zahrádce - opět stín z plátěného prostěradla. Občas když fouká vítr, postavit slunečník nejde, ulítává mi. Prostěradlo připnu kolíčkama na prádlo.
Na zahrádce - opět stín z plátěného prostěradla. Občas když fouká vítr, postavit slunečník nejde, ulítává mi. Prostěradlo připnu kolíčkama na prádlo.