
Jídelníček morčat
SENO MÁ TVOŘIT 80% Z CELKOVÉHO DENNÍHO PŘÍJMU JÍDLA MORČETE. 15% TVOŘÍ ZELENINA A 5% GRANULE. V SEZONĚ LZE ČÁST JÍDELNÍČKU SENA NAHRADIT TRÁVOU, V ZIMĚ OSENÍM.
SENO
ZÁKLAD JÍDELNÍČKU.
Vybíráme seno podle vzhledu a čichu. Nesmí být zatuchlé, smrdět plísní, příliš prášit a být cítit hnilobou.
Seno má mít morče k dispozici neustále. Stále sledujeme kolik ho snědlo. Pokud neubývá, děláme někde chybu a dáváme něčeho příliš. Morče dává přednost tomu, co mu víc chutná a seno pak baští až jako poslední možnost. Ale my lidi, musíme mít vždy na paměti, že seno jíst musí v největším množství, protože má vliv na jeho správné prospívání, na správnou činnost trávicího systému, kvůli obsahu vlákniny, a kvůli obrušování zadních zubů. Když morčeti budeme dopřávat jiná jídla, bude baštit co mu chutná víc a seno nechá stát a to je špatně !!! Hrozí přerůstání zub, trávicí potíže. Nedopusťme to ! Broušení zubů není zrovna levá záležitost, rozbité trávení se někdy nemusí srovnat. Prostě seno je základ jídelníčku.
ZELENINA a ovoce
Zelenina by měla tvořit max.15% denního příjmu morčete.
V přepočtu na gramy by to mělo být tak cca 80g zeleniny na den a morče .
Dáváme přednost nenadýmavé, nevodnaté zelenině.
Vodnatá zelenina :
Dáváme jen omezeně a s velkou opatrností a NEKOMBINUJEME s nadýmavou zeleninou a obilím !!!! Způsobuje pak ve střevech silné koliky. !!!!
OKURKA, RAJČE, PAPRIKA, LEDOVÝ SALÁT, MELOUN !!!!
Nadýmavá zelenina :
dáváme velmi opatrně, max. 1x - 2x týdně, a malé množství a nekombinujeme v žádné případě s obilím a vodnatou zeleninou !!!!
ZELÍ, PEKINKSKÉ ZELÍ, PAC COI, KEDLUBNY VČETNĚ LISTŮ, KAPUSTA KLASICKÁ I RŮŽIČKOVÁ, BROKOLICE, KVĚTÁK včetně listů, lusky od hrachu, listy kedlubny.
BEZPROBLÉMOVÁ ZELENINA:
podáváme cca 80g na morče a den.
- Mrkev včetně natě - pozor, nať obsahuje hodně vápníku
- celer bulvový i řepíkatý
- kořenová petržel včetně natě - nať obsahuje hodně vitamínu C
- čerstvý fenykl - bulva, i nať
- čekanka červená i bílá
- cuketa
- červená řepa ( krmíme max.2x týdně kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové)
- krmná řepa
- římský salát
- Little gem salát
- polníček salát
- čerstvý kopr
- hlávkový salát - obsahuje dusičnany, které můžou způsobovat močové kameny
- pastiňák
- Topinambur je vhodný listy a květ.
- Artyčok, ale je potřeba odstranit ostré špičky.
- Chřest podávat lze, ale je silně močopudný, čili dáváme jen zřídka v malém množství a kontrolujeme příjem tekutin.
- petrželová nať - hladkolistá i kudrnka - obsahuje hodně vitamínu C
- Ačokča - plody i listy
- listy ředkviček
- cukrová kukuřice - klas, listy, šustí..
- dýně hokaido
NEVHODNÁ ZELENINA !!!!!!! :
špenát ( kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové), mangold, brambory ( kvůli obsahu škrobu, který je pro morčata nestravitelný) , cibule, česnek, porek, luštěniny - hrách, fazole ( nadýmají ) , feferonky, rebarbora, ředvičky bulvy, pažitka !!!!
OVOCE :
Není doporučované veterináři
Mělo by se k němu přistupovat obezřetně.
jelikož mívám morčíky s různými nemocemi typu průjem, močové kameny, ovoce nekrmím.
Ovoce nepatří morčatům s citlivým trávením, kteří mají sklon k průjmům - přemnožují se jim kvasinky ve střevech, ovoce je sladké a podněcuje růst kvasinek.
Ovoce nepatří morčíkům, kteří mají potíže s močovými cestami, mají opakované záněty močových cest a i kamínky.... opět sacharidy v ovoci dělají neplechu v močovém ústrojí.
BYLINKY A VĚTVIČKY
Vítaná změna a doplněk v jídelníčku morčat jsou sušené bylinky.
SUŠENÉ BYLINKY :
Můžeme řešit bud nákupem, nebo vlastním sušením.
Bylinky volně sušené, směsi, bylinkové tyčinky.
Kdo má možnost, pochopitelně je lepší, když si můžeme nasušit v jarních a letních měsících sami.
Vhodné bylinky :
podáváme v sušené i čerstvé formě, ale vždy jen jako chuťovku:
ANÝZ, BAZALKA, BORŮVKOVÉ LISTÍ, BRŠLICE KOZÍ NOHA, BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ, ECHINACEA, HEŘMÁNEK, HLUCHAVKA, CHRPA, JAHODNÍKOVÉ LISTY, JITROCEL, JETEL, KONTRYHEL, KOKOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA, KOPR, KOPRETINA ŘIMBABA, KOPŘIVA, KORIANDR, KOSTIVAL, KOZÍ BRADA LUČNÍ, KRVAVEC MENŠÍ, LEBEDA LUČNÍ, LEVANDULE, LIBEČEK, LICHOŘEŘIŠNICE, LÍSKA LISTY, MAJORÁNKA, MALINOVÉ LISTY, MÁTA PEPRNÁ - příznivě ovlivňuje trávení, má vysoký obsah vitamínu C, MATEŘÍDOUŠKA, MEDUŇKA, MERLÍK VŠEDOBR, MĚSÍČEK, MLÉČ, MYRTA, OREGÁNO, OSTRUŽINOVÉ LISTY, PAMPELIŠKA, PELYNĚK, PETRŽELOVÁ NAŤ, PODBĚL, POTOČNICE, ŘEŘICHA, PTAČINEC, PUMPAVA, PUPALKA, ROZMARÝNA, RŮŽE ( KVĚT I LISTY) RYBÍZOVÉ LISTY, SATUREJKA, SEDMIKRÁSKA, SLÉZ, SLUNEČNICE, ŠALVĚJ, ŠRUCHA ZELNÁ, ŠŤAVEL KYSELÝ, ŠŤOVÍK, TŘEZALKA TEČKOVANÁ, TYMIÁN, VIOLKA TROJBAREVNÁ I VONNÁ, VOJTĚŠKA ( vysoký obsah vápníku, podáváme jen málo kvůli ledvinovým kamenům)
TOP JE SUŠENÝ ZELENÝ OVES !
Z POKOJOVÝCH KVĚTIN LZE PODÁVAT :
IBIŠEK
KALISIE/ GOLIWOOD
VĚTVE
VHODNÉ:
JEHLIČNANY:
podávat jen občas kvůli vysokému obsahu éterických olejů :
Borovice, jedle, smrk
OVOCNÉ VĚTVE:
Jabloň, hrušeň, třešeň, švestka ( peckoviny jádra jsou jedovatá , obsahují kyselinu kyanovodíkovou, ve větvích je zanedbatelné množství)
OSTATNÍ VHODNÉ VĚTVE:
Borůvka, bříza, buk, granátovník, habr, hloh, jasan, javor, jilm, líska, lípa, maliník, olivovník, olše, ostružiník
NEVHODNÉ :
Bez ( černý i hroznatý), Bez chebdí, cedr, citrusy, dub, durman, fíkovník smokvoň, jalovec, jírovec (kaštan), komule Davidova, kustovnice, mamota širokolistá, oleandr, ořešák královský, pámelník býlí, pižmovka mošusová, ptačí zob obecný, rododendron, střemcha, svída, škumpa, šeřík, tamaryšek, tis červený, trnkovník akát, tůje, vistárie čínská, zimolez, zimosráz obecný, zlatý déšť
MORČE A PAMLSKY
Morče je tvor společenský a jelikož si umí vynucovat pozornost, člověk má pocit že jim musí dopřát nějakou odměnu, pamlsek, něčím ho prostě rozmazlit.
Nemám nic proti rozmazlování, taky rozmazluju, ale je DŮLEŽITÉ dbát na to, ČÍM ROZMAZLUJU A CO KE SKRMENÍ MORČETI DÁM !!!!!
Nenechte si namluvit ve zverimexu, že tohle je pro morče zdravé !!! Pokud své morče milujete, dopředu si najděte, co je pro morče k jídlu vhodné a co ne a podle toho vybírejte, co jim koupíte a dáte k jídlu.
CO MORČE NESMÍ JÍST A DO JEHO JÍDELNÍČKU NEPATŘÍ !!!!!
- MLÉKO
- CUKR
- MED
- VEJCE
- MASOKOSTNÍ MOUČKA
- VAŘENÁ ZELENINA
Tyto potraviny jsou pro morčata nestravitelné a můžou jim vyvolat vážné trávicí potíže.
Tak jak jsme si my lidi zvyklí číst složení výrobků pro sebe, měli bychom to samé dělat i pro morčata. Čili přečíst si obsah výrobku a pokud vidíme na tyčince určené pro hlodavce, že je lepená medem ! Ruce pryč od ní a vůbec do ní peníze nedáváme.
To samé se týká i jiných pamlsků. Čím barevnější varianty vidíme, tím víc barviv to obsahuje a prostě to morčeti nedám.
Třeba výrobce Versele Laga, jak má výborné granule, tak dělá naprosto nevhodné pamlsky. Snaky jsou plné mléka a cukru. Naprosto nevhodné složení pro morčata. Ač se to tváří zdravě, POZOR NA TO !!!!
Pozor i na tyčinky Vitacentra - olepené obilí medem.
V podstatě morčata k životu nepotřebují žádné dropsíky ani snaky. Stačí kvalitní seno, voda, kvalitní granule, tráva a osení. A když už chceme rozmazlovat, čtěte složení a nekupujte nic, co morče jíst nemá ! Děkuji za ta bezbranná morčata.
TRÁVA A OSENÍ
TRÁVA:
Pokud nám bydliště dovolí, od jara do podzimu je skvělé, když můžeme morčatům dopřát čerstvou trávu. V trávě je spoustu vitamínů a zajišťuje při konzumaci dostatečné obrušování zadních zubů. TRÁVA JE VÝBORNÁ PREVENCE PŘED TVORBOU MOČOVÝCH KAMÍNKŮ A ZÁNĚTEM MOČOVÝCH CEST.
I když mají morčata trávu, přesto dbáme, aby měli přístup i k senu.
MOKROU TRÁVU PODÁVAT MŮŽEME, ALE DBÁME, ABY SE NEZAPAŘILA !!! ČILI NATRHÁME I V DĚŠTI NEBO PO DEŠTI, NIC TOMU NEVADÍ, ALE SKLADUJEME TŘEBA V TEXTILNÍ TAŠCE V CHLADU, DBÁME NA TO, ABY NÁM NA TRÁVU NESVÍTILO SLUNCE.
OSENÍ:
V době kdy není k dispozici tráva, je možnost pěstovat morčatům OSENÍ.
K vypěstování osení lze použít jakoukoliv obilninu. Nejvděčnější a nejrychleji rostoucí je pšenice.
Lze použít i ječnen a oves, ale potřebují větší vegetační čas.
POSTUP :
- na 24hod. namočit do vody
- po 24hod. sleji a do nádoby dám zeminu a naboptnalou pšenici vyseji, proleji slabým roztokem hypermangánu kvůli desinfekci zeminy proti plísni, a pak už nechám růst, občas zaleji jak kytku.
GRANULE
KRMIT OBILNÉ ČI BEZOBILNÉ ? a JSOU VHODNÉ SMĚSKY S OBILÍM ?
BEZOBILNÉ GRANULE VERSUS OBILNÉ
PŘEDEVŠÍM MĚJME VŽDY NA PAMĚTI, ŽE GRANULE JSOU JEN DOPLNĚK STRAVY !!!
Měli tvořit cca 5% denního příjmu potravy morčete. Každý chovatel má svůj vyzkoušený sysytém přikrmování granulema, někdo s nimi po malých troškách krmí denně, jako já, jsou chovatelé, ketré přidávají morčatům granule 1-2x týdně ale najdou se i tací, že granule morčatům nedávají vůbec a světe div se, taky morčata žijí a prospívají.
Nejsem zastáncem jednodruhového krmení, myslim si, že stravu by mělo mít morče pestrou a i granule jim něco dávají, pokud se krmí v rozumném množství. Obvyklá denní dávka granulek by neměla být větší než 50g na morče. Což je zhruba 2 polévkové lžíce.
Krmím jak bezobilnýma granulema , tak i v malém množství obilnéma granulema, jen už za ty roky vím, které granule jsou lepší a které horší. Míchá a průběžně krmím cca s 6 značkami, ketré mám vyzkoušené, že ochotně přijímají a chutnají.
Na prvním místě vedou bezobilné granule od Versele Laga - CAVIA COMPLETE, jednak kvůli tomu že jsou bezobilné a jednak kvůli tomu, že obsahují bojínkové seno, které mají baštit morčíci s nemocí močovýcch cest a s potížema s močovýma kamínkama.
K nim přimíchávám bez obilné granule Science Selective, opět obsahují bojínkové seno, kvůli nemoci močových cest , a jelikož jsme bojovali i s cukrovkou, muselo být bezobilné.